Kaip atsikelti anksti ryte?

Kaip atsikelti anksti ryte? Nujaučiu, kad čia net ne kalusimas, bet itin aktuali tema, o kartais ir problema, žmonėms, kurie rytais nori pasidaryti kažką daugiau, nei tik papusryčiauti.

Man rytinis laikas yra itin brangus, nes čia pastaruoju metu ganėtinai efektyviai galiu įsitraukti įvairiausių veiklų – nuo video montavimo iki bėgimo kiekvieną rytą. Tad laikui bėgant rutinoje susidėliojo keletas tips & tricks, kurie man šiai dienai leidžia išlipti iš lovos net ne 6:00 AM, o 4:30 AM.

Pripažinsiu, kartais žodis “leidžia” yra pakeičiams į “išmeta”…

Kiekvieną punktą, padedantį (bent man) atsikelti anksčiau, sudėliojau prioritetų tvarka, nuo svarbiausio iki tiesiog gelbstinčio, o dalį jų kadais aptarėme su Kaja per vloge.

1. Jam miegamajame ne vieta!

Žadintuvas negali miegoti su tavimi, tame pačiame kambaryje. Niekaip. Niekada. Čia, manau, yra esmė, kad atsikeltum ir svarbiausia išliptum iš lovos tada, kada nori. Kitaip viską statai va bank. Nežinau, kiek turi turėti valios, kad sugebėtum diena iš dienos atlaikyti milijonus pasiteisinimų sau, kad nenuspausti snoozo. Gi tik penkioms minutėms. Gi taip prastai miegojai. Gal šiandien viską ryte spėsi daug greičiau…

Žodžiu, bent aš, most of the cases, sau meluodavau ir kėlimosi paklaida buvo iki pusvalandžio…

Tačiau išnešus žadintuvą į virtuvę, pati svarbiausia atsikėlimo dalis – išlipti iš lovos ir nenuspausti snoozo – išsisprendė.

Visi kiti punktai, kurie yra žemiau skirti tam, kad kėlimąsi padarytum ilaglaikį, o ne vienkartinį. Man tai veikia idealiai. Na, gal 97% tikslumu, nes kartais organizmas liepia eiti dar pamiegoti.

Be to, tuo pačiu iš miegamojo išnešiau ir kitą su miegu nelabai susijusią techniką, pvz. telefoną. Lovoje facebook’o scroll’inti nereikia. Galva švaresnė prieš miegą, o ir ryte dingsta dopamino paieškos instinktas – scroll’inti tą patį facebook’ą vos prabudus, nes gi žinai, gal kas gero įvyko.

2. Organizmo neapgausi – išsimiegok

Kaip ir aišku, bet papildysiu. Būna visko, kartais suplanuota kelionė, kartais kursinis, kartais kažkoks projektas, tad miegoti tenka mažiau. Kartais užtingi, pramiegi ir kt. Bet svarbiau yra tiesiog surasti savo laiką, per kurį tavo organizmas pailsėtų. Išsimiegoti būtina.

Tavo kūnas labai greitai papasakos, jei ilgesnį laiką patirs miego trūkumą, nes pirmiausia būsi pavargęs, lėtas, aptingęs. Be tinginio ieškosi tikro tinginio (pyrago), nes organizmas prašys daug cukraus, o kartais ir kavos. Jei sugebėsi su miego trūkumu išgyventi dar ilgiau, pajusi, kaip prapuola gebėjimas susikoncentruoti ir tu mėtysies nuo vieno prie kito. Been there

Pakartokim – išsimiegoti būtina.

Mano miegas vidutiniškai trunka ±6:30 įskaitant keletą prabudimų naktį, nes kai lovoje miegi penkiese – tiesiog neišvengiama, kad nebūtų kokių trikdžių naktį. Kartais tie trikdžiai būna ir kaimynai, kurie užbaliavoja ir vidury nakties pradeda rakinti mūsų buto duris, ne savo… Jausmas ne koks :))

Be to, nežinau, kiek yra tiesos, bet aš pusiau tikiu ir manau, kad miegas, kuris prasideda anksčiau (pvz. aš užmiegu apie 22:00PM) yra vertingesnis, nei vėlyvos miego valandos po 24:00.

3. Kelkis ne tik tam, kad įrodytum, jog gali

Tuo momentu, kai gavau šį komentarą, kaip ir nesupratau didelės jo reikšmės, bet perbėgus per kėlimosi patirtį, akyse pasirodo itin aiškus vaizdas – kai bandydavau atsikelti anksti vien tam, kad pasakyčiau sau “va, matai, galiu, atsikeliu”, tai po keletos tokių kartų nebesikeldavau.

Screen Shot 2017-02-25 at 06.52.34

Jei nori atsikelti anksčiau, turėk tam priežastį, o ne kelkis šiaip sau. Pavyzdžiui, aš pats keliuosi dėl keletos dalykų:

  • dėl bėgimo, kurio sau kol kas nelabai galiu leisti vakarais, nes šį laiką atiduodu šeimai
  • mankšta, tempimai, sportas, o kartais net viena iš darbinių veiklų prasideda 6:30 AM
  • dėl rašymo – rytas, man dažnai yra itin produktyvus šiam reikalui
  • idėjų paieškoms, vėl gi, randu daug didesnę koncentraciją šiuo metu
  • eksperimentams įgyvendinti – šiuo metu vlog’as

Tavo priežastys gali būti svarbesnės, didesnės, mažesnė ar bet kokios kitokios, bet turėk jas. O pirmiems kartams siūlyčiau turėti net planą ką ir kaip veiksi, nes šios rytinės valandos dažnai yra ribotos. Tad susidėliok bent galvoje, štai mano pavyzdys:

  1. Išgerk šilto vandens per 5 minutes atsikėlus
  2. Apsirenk bėgimui ir pasiimk užrašus ar įsijunk kompiuterį
  3. Rašyk, galvok, kurk
  4. Suvalgyk bananą praėjus pusvalandžiui po vandens
  5. Rašyk, galvok, kurk
  6. 5:15 uždėk virti avižų ar grikių krupas
  7. Rašyk, galvok, kurk
  8. 5:30 paruošk pusryčius į termosą ir susidėk kuprinę
  9. 5:40 pasiimk Zaizą ir nubėk bent 5 km
  10. 6:20 parvesk Zaiza, prigriebk daiktus ir eik sportuoti ar vesti treniruotę

4. Išlaikyk ritmą

Šitą pradėjau taikyti tik pastaruoju metu, tad dar neesu 100% tikras, tačiau turiu prielaidą, kad, kai žadintuvas įsijungia visada tuo pat metu, tau (man) nebelieka klausimų – o gal šiandien šeštadienis, gal laisvadienis, gal… prigult? Tiesiog keliesi kasdien, tuo pat ritmu.

Tačiau savaitgaliais, jei tik yra proga išnaudoju pietų miego privalumus ir kartu su vaikais einu pasnausti… 🙂

5. Nusipirk erzinantį žadintuvą

Šitą naudoju dėl dviejų priežasčių:

  • šlykštus pypsėjimas verčia labai greitai atsikelti,
  • dar labiau sumažinu galimybę, kad nustatinėjant žadintuvą telefone paslysiu ir įkrisiu į facebooką, instagramą ar emailą.

Tam kartui,
bėgantis ignas.