Bėgantys už Kadro: Biržų Kilometrai ir Andrius Kurganovas

Bėgantys už Kadro: Biržų Kilometrai ir Andrius Kurganovas

Valio! Kur buvęs, kur nebuvęs trumpam iš tėvystės ir visokių video grįžtu į rašymą. Pameni, kažkada prieš Kauno Maratoną šnekinau jo organiztaorių Regimantą. Šį kartą pavyko pašnekinti mane vis žavinčio ir vis traukiančio “Biržų Kilometrai” bėgimo organiztarių ir pramanytoją – Andrių Kurganovą.

Jau kelinti metai noriu nuvykti į Biržus ir prasibėgti su ten susirenkančia bendruomene, bet vis nepaeina korta. Gal šiemet?

P.s. prieš pradedant skaityti mažas off topic – pradėjau dar vieną mažyti projektėlį, kuriam laiko randu kiek lengviau nei rašymui – savaitines savo bėgimo apžvalgas. Tai bus trumpi video pradedantiesiems arba ne daug bėgantiems, kur pasakosiu kaip man sekasi, ką naujo išbandžiau, atradau, kaip bėgti maloniau ir įdomiau. Žodžiu, stabtelk žvilgtelk ir jei smalsu – prenumeruok.

Q & A

Kodėl, kada ir kam kilo mintis organizuoti Biržų kilometrus?

Ši mintis man nedavė ramybės jau seniai – tik kai pradėjau dalyvauti maratonų šventėse. Vis keldavau sau klausimą: ar mes negalime turėti savo bėgimo, kaip ir daug kitų Lietuvos miestų? Prieš penkerius metus ėmiausi iniciatyvos, kurią palankiai sutiko rajono vadovai. Bėgimas buvo įtrauktas į miesto šventės programą ir dabar jau tapo neatsiejama jos dalimi. Tikiu, kad tai puikus renginys ne tik miesto gyventojams, šeimoms, bet ir atvykusiems svečiams.

Kodėl ir kaip Andriau prisidedate prie šio renginio?

Prisidedu ne tik aš, vienaip ar kitaip prisideda visa Biržų duonos komanda. Prisidėdamos prie miesto bendruomenės gyvenimo, įmonės prisideda ir prie stipresnės bei vieningesnės valstybės kūrimo. Esu įsitikinęs, kad propaguodami aktyvesnį, sveikesnį gyvenimo būdą, kartu kuriame ir visavertiškesnę visuomenę.

O asmeniškai man bėgimas – tai tam tikra meditacijos forma. Įtampos nuėmimas ir smegenų atpalaidavimas po darbo dienos, taip pat naudingas fizinis krūvis kūnui. Dalyvavimas varžybose ir maratonuose – tai iššūkis, užsibrėžto tikslo siekimas, asmeninė motyvacija. Tokie dalykai kaip euforija pasiekus finišą ir pati varžybų atmosfera – sunkiai žodžiais nupasakojami.

Kas yra pagrindinė komanda organizuojant šį bėgimą ir kas už ką atsakingas?

Biržų duonos kolektyvas ir Lietuvos bėgimo taurė.

Pradiniai organizaciniai klausimai, tokie kaip medalių, reklaminės medžiagos dizainas, komunikacija, partnerių paieška, tenka marketingo skyriui, o techninius klausimus su savivaldybe, sporto mokykla, valstybinėm įstaigom derinu aš. Gamyba rūpinasi valgomais medaliais vaikams bei suaugusiems, nespėjusiems užsiregistruoti laiku, prizais, “angliavandenių puota“. Renginio dieną ir ruošiantis bėgimui labai padeda mūsų įmonės kolektyvas, savanoriai bei Lietuvos bėgimo taurės komanda. Žinoma, neapsieitumėm ir be mūsų partnerių.

Kuo Biržų kilometrai išsiskiria iš kitų bėgimų Lietuvoje?

Manau, jog bėgikai galėtų geriausiai atsakyti į šį klausimą, bet tikrai žinau, jog įdedame be galo daug širdies, energijos ir geriausių emocijų į šį renginį, tai liudija ir dalyvių atsiliepimai.

Kodėl bėgimą mylintiems žmonėms verta čia sudalyvauti?

Tai didžiausias bėgimas Šiaurės Lietuvoje. Miesto šventės dalis, tad gausi palaikymo komanda – garantuota. Trasa irgi unikali: driekiasi miesto gatvelėmis, kupinomis plojimų ir padrąsinančių šūksnių, palei seniausią tvenkinį Lietuvoje – Širvėnos ežerą, aplinkui Biržų pilį. Vaizdai užburia sukurdami itin pozityvią atmosferą.

Biržai – nedidelis, bet daug ką parodyti turintis miestelis, tad neretai bėgimo entuziastai atvyksta su šeimomis: po bėgimo aplanko turistinius objektus, sudalyvauja miesto šventėje. Na ir nepamirškime vaikų bėgimo, kasmet sulaukiančio didelio mažųjų atletų dėmesio.

O šiemet švenčiame ne tik penkių metų sukaktį, bet ir Lietuvos šimtmetį. Ta proga kviesime užsukti į Sucré kepinių namus, kur vyks geriausių visų metų Biržų bėgimų nuotraukų paroda.

Ko žmonės apskritai tikisi dalyvaudami tokiame renginyje?

Gerų emocijų ir dar daugiau gerų emocijų.

Kokia yra dalyvių skaičiaus statistika ir ko tikitės po keletos metų?

Jau keli metai iš eilės turime stabilų 600 dalyvių skaičių. Tikimės, kad su kiekvienais metais, Lietuvoje daugėjant aktyvų gyvenimo būdą propaguojančių žmonių, augs ir Biržų kilometrų dalyvių skaičius.

Kurios distancijos yra populiariausios?

3,5 km

Ar yra planų organizuoti ne tik bėgimus, bet ir ką nors daugiau? Pvz. Triatloną?

Įvairių minčių kyla, bet kol kas mes liekame prie idėjos “geriau mažiau, bet kokybiškiau”.

Kuo tokio masinio bėgimo organizavimas skiriasi šiandien nuo to, kai pradėjote?

Norėčiau pasakyti, jog kuo toliau – tuo paprasčiau. Bet taip nėra – kasmet ir mums kyla įvairių iššūkių, neplanuotų situacijų, iš kurių tenka suktis. Be to, sulig kiekvienais metais atsiranda noras ne tik išlaikyti renginio kokybę, bet tobulėti, kelti kertelę vis aukščiau.

Kas yra įdomiausia / kelia daugiausia iššūkių organizuojant tokio dydžio bėgimą?

Žavingiausia stebėti, kaip vis daugiau miesto bendruomenės užsikrečia bėgimo idėja, prisijungia ne tik miestiečiai, Biržų bei visos Lietuvos įmonės, bet ir savivaldybė, valstybinės institucijos. Tad įdomiausia ir daugiausiai iššūkių keliantis dalykas : suburti skirtingus žmones drauge bendram tikslui. Beje, šiemet be ilgamečių partnerių, pakvietėme prisijungti gausų būrį vietinių ūkininkų bei verslų, taigi bėgikų laukia malonios staigmenos.

Kokių kuriozinių situacijų yra tekę susilaukti per visus organizavimo metus?

Praeitais metais užklupusi liūtis buvo didelis iššūkis: patvino gatvės, o dalyvių daiktai, kuprinės pradėjo plaukti; vos išgelbėjom rezultatų matavimo įrenginius.

Pirmaisiais metais buvo taip tvanku, jog paprašėme Biržų gaisrininkų brigados suorganizuoti bėgikams dušą. Tais pačiais metais turėjome ir sutrikusių eismo dalyvių, mėginančių įsiveržti į trasą su automobiliais. Viskas, žinoma, policijos pagalba susitvarkė be jokių pasekmių.
Ne retai trasoje sulaukiame ir ryškesnių personažų, tokių kaip čigonės ar medkirčių brigada, tempianti rastą.

Kokiais pasiekimais džiaugiatės?

Didžiausias pasiekimas ir apdovanojimas yra kasdien sutikti gatvėse sportuojančius miestiečius. Gera, jog bėgimas įsiliejo į žmonių gyvenimus ir tapo neatsiejama jų dalimi.