Visus metus bėgti kasdien, nepriklausomai nuo orų sąlygų, ne mažiau nei 5 kilometrus – tokį iššūkį šių metų pradžioje išsikėlė bėgimo entuziastas, tinklaraščio „Bėgiko užrašai“ autorius Ignas Dombrauskis. Kaunietis šia veikla siekia užkrėsti ir kitus.
Kava prekiaujančios įmonės rinkodaros vadovas I.Dombrauskis dažną rytą keliasi maždaug 5 valandą. Kol žmona ir dvi mažametės atžalos miega, vyras rašo savo bėgimo dienoraštį „365 dienos bėgant“.
Po to 29 metų kaunietis įsispiria į bėgimo batelius ir leidžiasi į trasą. Vyrui nėra svarbus greitis. Jo tikslas – įveikti bent 5 kilometrus, nors dažniausiai I.Dombrauskis nubėga bent 8–10 kilometrų.
Jeigu vyras nebėga ryte, numatytą atstumą būtinai įveikia vakare. Nuo sausio 1 dienos to dar niekas nesutrukdė jam padaryti.
I.Dombrauskis savo užsidegimu bėgti stengiasi užkrėsti ir kitus. Jo teigimu, sportuodamas vienas žmogus panaudoja tik dalį savo galimybių, o grupėje – kur kas daugiau, nes bėgant su kitais žmonėmis atsiranda daugiau noro ir paskatų.
Nemėgo kūno kultūros pamokų
Kasdien įveikti po netrumpą atstumą I.Dombrauskis nutarė baigiantis praėjusiems metams.
„2016-ųjų gruodį išsikėliau tikslą, kurio niekada sau nebuvau kėlęs. Supratau, kad šis iššūkis padės ugdyti ištvermę, be to, gyvenime atsiras naujų įpročių, daugiau disciplinos. Po aštuonių mėnesių matau, kad vykdyti šį planą sekasi kuo puikiausiai.
Turbūt supratote, kad mano sporto filosofija šiek tiek kitokia nei daugelio bėgikų. Nesiekiu sportinių rezultatų. Svarbiausia, kad sportas taptų kasdienio gyvenimo dalimi“, – kalbėjo kaunietis.
Kasdien netrumpą atstumą įveikiantis vyras neslėpė, kad mokykloje per kūno kultūros pamokas bėgti nemėgdavo. Ignui nebuvo smagu, kad bėgimas būdavo vertinamas pažymiu.
Nors mokyklos ir studijų laikais jis yra bandęs bėgti trumpas distancijas, aktyviau bėgioti pradėjo prieš ketverius metus.
Dvidešimties kilometrų distanciją pirmąkart jis nubėgo prieš 3 metus, o maratoną – pernai, tačiau kasdien prisiversti bėgioti jis neįstengė.
Iššūkis tinginiauti neleidžia
„Man, kaip ir daugeliui žmonių, daugybę metų vis atsirasdavo kokių nors priežasčių nebėgti. Iššūkis neleidžia tinginiauti“, – kalbėjo vyras.
Šįmet I.Dombrauskis vėl nubėgo maratoną, 7 kartus – pusmaratonį, keliasdešimt kartų įveikė daugiau nei 10 kilometrų distanciją ir daugiau nei 200 kartų nubėgo 5 kilometrų ar šiek tiek ilgesnį nuotolį.
„Jeigu kasdien nubėgčiau bent po 5 kilometrus, per mėnesį visuomet būtų 150 kilometrų, o per metus – 1,8 tūkst. Tačiau dažnai įveikiu gerokai ilgesnę trasą, todėl jau dabar esu nubėgęs kone 2 tūkst. kilometrų“, – sakė bėgikas.
Skatindamas bėgti ir kitus jis pradėjo organizuoti nemokamas bėgimo treniruotes.
Į jas kasdien susirenka nuo kelių iki keliasdešimties, kartais ir dar daugiau įvairaus amžiaus bėgikų. Drauge aktyvaus gyvenimo puoselėtojai įveikia daugiau nei po 5 kilometrus. Žmonės renkasi įvairias trasas, nes bėgti tuo pačiu maršrutu tampa neįdomu.
Trokšta daugiau būti su šeima
Po kauniečio iššūkiu bėgti slėpėsi dar du svarbūs dalykai. Vienas jų – siekis kuo daugiau pakeliauti po Lietuvą ir ją pažinti. Kitas – kuo daugiau laiko praleisti su šeima.
Mat nuo pavasario iki kone vėlyvo rudens savaitgaliais visoje Lietuvoje vyksta įvairūs bėgimai. I.Dombrauskis užsibrėžė tikslą – kartą per mėnesį ir dar dažniau jis dalyvaus vis kitoje šalies vietoje vykstančiame bėgime.
Sau duoto pažado vyras laikosi – į juos vyksta su šeima, svečioje vietoje praleidžia dvi tris dienas.
„Dalyvaudamas bėgimo šventėje įveikiu pasirinktą atstumą. Tuo metu žmona su vaikais susipažįsta su nauja vietove. Po renginio prie šeimos prisidedu ir aš. Toks gyvenimo būdas stiprina šeimą, plečia akiratį“, – sakė bėgikas.
I.Dombrauskis pabrėžė, kad nubėgti keletą kilometrų jam nėra sunku, nesvarbu, koks oras. Tačiau bėgant maratoną ir net pusmaratonį tenka pakovoti su savimi ir parodyti daug valios.
Siūlo pradėti judėti su bendraminčių grupe
Pradedantiems bėgikams I.Dombrauskis patarė pirmiausia apsilankyti pas šeimos gydytoją, atlikti kraujo bei šlapimo tyrimus ir juos įvertinti.
Jo teigimu, kardiologo konsultacija taip pat reikalinga. Nuo to, kaip dirba širdis, priklauso, kokį fizinį krūvį galite sau leisti. Pradėjus treniruotis rimčiau nereikėtų pamiršti ir fizinio krūvio mėginio – tai kardiograma, kuri atliekama minant specialų medicininį dviratį.
„Tačiau svarbiausia – kineziterapeuto konsultacija. Įvertinęs kai kuriuos judesius jis mato, ar judėjimo sistema ir ypač raumenynas veikia gerai, ar reikia ką nors keisti“, – kalbėjo bėgikas.
Pradedantiems bėgikams jis patarė bėgti 2–3 kartus per savaitę. Iš pradžių atstumas turėtų būti nedidelis. Įprasti bėgioti padeda, kai žmogus bėga ne vienas, o su grupe.